جابجایی درخت گردو

 

 جابجایی درخت گردو

ممکن است برای شما هم سوال پیش بیاید که علت جابجابی درخت چیست و چرا باید این کار را انجام دهیم؟ چندین سال است قطع درخت جرم محسوب می شود و شما در صورت قطع یک درخت حتی اگر آن درخت در منزل خودتان باشد جریمه خواهید شد. خود این موضوع اهمیت وجود درخت را نشان می دهد. ساخت و ساز یکی از دلایل جابجایی درخت محسوب می شود.
گاهی اوقات نیز به دلیل تغییر شرایط محیطی و آب و هوایی در یک منطقه مثل از بین رفتن خاک منطقه بایستی درخت را جابجا کنیم.
درخت گردو هم مانند دیگر درخت ها ممکن است با تغییر شرایط محیطی و آفت ها در معرض خطر از بین رفتن و پوسیدگی قرار بگیرد، برای حفظ و نگهداری درخت گردو باید اقدام به جابجایی درخت گردو کرد.
با توجه به اینکه درخت گردو عمر طولانی دارد و ایران در صادرات گردو در جهان جایگاه بالایی دارد نگهداری از درخت گردو حائز اهمیت است.
 

نکات مهم در جابجایی درخت گردو

کیفیت درخت گردو در مناطق مختلف یکسان نیست، مهمترین عامل تاثیر گذار در کیفیت درخت گردو شرایط آب و هوایی محیط می باشد.
برای جابجایی درخت گردو و گرفتن بهترین نتیجه شناخت شرایط محیطی و آب و هوایی سازگار با درخت گردو الزامی است. برای جابجایی درخت گردو بهتر است از پیمانکار جابجایی درخت مشاوره و کمک بگیرید. نهالستان نصیری در زمینه ی جابجایی درخت فعالیت می کند، شما می تواند برای جابجایی درخت و اطلاع از قیمت جابجایی درخت با ما تماس بگیرید.
 • شرایط آب و هوایی: حساس بودن درخت گردو نسبت به گرما، سرما و رطوبت، درخت گردو مانند اکثر درخت ها یک بازه ی دمایی را می تواند تحمل کند و دمای بیشتر و کمتر از آن بازه باعث آسیب به درخت و میوه ی آن می شود.
دمای قابل تحمل برای درخت گردو در زمان خواب زمستانی و در زمان رشد و بیداری آن متفاوت است. درخت گردو در زمان خواب زمستانی تا دمای ۱۱- درجه سانتی گراد را می تواند تحمل کند در حالی که در زمان رشد دمای ۲- درجه سانتی‌گراد باعث آسیب به برگ ها، گل ها و شاخه ها می شود. از جمله آسیب هایی که ممکن است به دلیل دما و رطوبت غیر قابل تحمل برای درخت گردو به وجود بیایید به شرح زیر است:
 • چروکیدگی، سوختگی پوست سبز گردو و پوک شدن مغز گردو از جمله آسیب های است که به دلیل گرمای بالای ۳۸ درجه سانتی‌گراد در تابستان به وجود می آید.
 • آسیب رسیدن به محصولات درخت گردو به دلیل رطوبت کم و دمای بالای ۴۰ درجه
 • آسیب رسیدن به محصولات درخت گردو به دلیل کافی نبودن سرمای زمستان
 • میزان بارندگی و آب مورد نیاز: علاوه بر میزان آب مورد نیاز درخت گردو زمان آبیاری به این درخت نیز حائز اهمیت است. در اواخر بهار و تابستان باید از آبیاری به درخت گردو خوداری کنید، علت آن هم آسیب رسیدن به درخت گردو است.
 • خاک: عنصر خاک در جابجایی درخت گردو بسیار مهم است، رشد عمودی و عمیق ریشه درخت گردو علت اهمیت این عنصر می باشد.

 

زمان دقیق جابجایی درخت گردو

زمان جابجایی درخت گردو زمانی است که‌ درخت گردو به خواب زمستانی می رود.
جابجایی درخت گردو نسبت به سایز درخت ها دشوارتر است و دلیل آن ریشه ی عمودی شکل و گسترده ی درخت گردو می باشد.
بهتر است ۳ روز قبل از اینکه اقدام  به جابجایی درخت گردو کنید، درخت را آب دهید این کار شما باعث می شود مواد مورد نیاز را درون خود داشته باشد.
با توجه به اینکه جابجایی درخت گردو دشوار است و افراد مبتدی ممکن است در تعیین اندازه ریشه دچار اشتباه شوند بهتر است این کار توسط پیمانکار جابجایی درخت انجام شود، نهالستان نصیری آماده ارائه خدمات جابجایی درخت به شما می باشد.
 

مراحل جابجایی درخت گردو

به طور کلی جابجایی درخت گردو چند مرحله دارد، این مراحل به شرح زیر می باشد:
 • طول ریشه ی درخت گردو را به اندازه ی قد درخت در نظر بگیرید.
 • اطراف ریشه را با پارچه یا پلاستیک بپوشانید.
 • محلی که برای جابجایی درخت گردو در نظر دارید را به اندازه ی ۲ تا ۳ برابر ریشه گود کنید.
 • آبیاری خاک گودال در صورت خشک بودن.
 • مالچ پاشی کردن
   

هزینه جابجایی درخت گردو

یکی از فاکتورهای تعیین هزینه جابجایی درخت گردو اندازه درخت می باشد به همین دلیل نمی توان یک قیمت ثابت اعلام کرد.
اندازه درخت روش جابجایی را مشخص می کند به طوری کلی روش جابجایی درخت به سه دسته طبقه بندی شده است:
 1. جابجایی درخت به روش ریشه برهنه
 2. جابجایی درخت به روش روت بال
 3. جابجایی درخت با استفاده از ماشین آلات صنعتی
شرکت نهالستان نصیری در زمینه ی جابجایی درخت فعالیت می کند. برای مشاوره جهت جابجایی درخت و اطلاع از هزینه جابجایی درخت با ما تماس بگیرید.