جابجایی درخت انجیر

جابجایی درخت انجیر 

درخت های انجیر به راحتی تا حدود ۵۰ تا ۱۰۰ متر می توانند رشد کنند. و به همین دلیل به راحتی می توانند درخت های اطراف آسیب برسانند با این حال از آنجایی که می‌دانیم درخت انجیر گیاه با ارزشی است قبل از آن که بسیار رشد کند می‌توان آن را جابجا کرد. تضمینی نیست که جابجایی درخت انجیر به راحتی و با موفقیت انجام شود. زیرا احتیاج به کار سخت و مراقبت ویژه دارد.
 
در مرحله اول جابجایی درخت انجیر با دقت مطمئن شوید که این درخت انجیر گزینه مناسبی برای جابجایی است. درخت ها در هنگام جابجایی به راحتی دچار آسیب می شوند. درخت های انجیر همچنین، مستعد آسیب فیزیکی و صدمه‌ های ناشی از انتقال هستند. اگر درخت مورد نظر از لحاظ سلامتی مشکلی ندارد، خشک نشده یا سن آن زیاد نیست، مانعی برای جابجایی وجود ندارد.
چند روز قبل از گروه عملیات جابجایی به درخت انجیر حسابی آب دهید. این آب دادن باعث می شود که ریشه ها از خشکی دور بمانند و پروسه جابجایی درخت انجیر بدون ریسکِ این که درخت بی آب شود انجام پذیرد. علاوه بر این احتیاج است که ریشه‌های درخت انجیر هنگام جابجایی مرطوب بمانند.
قبل از جابجایی، درخت انجیر را هرس کنید و شاخه های اضافی در قسمت بالا و اطراف آنرا بزدایید. دقت کنید که شاخه های مرده یا در حال مرگ هم از بین برود. این کار می تواند کمک کند تا درخت سبک تر شود جابجایی آن را راحت‌تر صورت پذیرد.
برای تعیین اندازه ریشه باید عرض تنه درخت را از یک طرف به طرف دیگر اندازه‌گیری کرد تا میزان ریشه تعیین شود می توانید این کار را متر یا دستگاههای اندازه گیری کولیس انجام دهید درخت برای زنده ماندن به ازای هر اینچ عرض نیاز به ۱۰ اینچ پایه ریشه دارد.
محل مقصدی که برای انتقال درخت انجیر انتخاب میکنید را از همه لحاظ مورد بررسی قرار دهید. مطمئن باشید که فضای کافی برای گسترش درخت وجود دارد و آفتاب کاملاً به آن منطقه می تابد.
علاوه بر این سایه درخت انجیر نباید مانع رشد گیاهان دیگری در آن منطقه شود.

در محلی که انتخاب کرده اید حفره های عمیق و وسیع کنید اندازه او باید بیشتر از اندازه ی ریشه ی درختی که خارج از خاک خارج کرده باشد. سنگ ها باعث جلوگیری از ریشه زدن درخت می شود در نتیجه سنگ ها را از خاک آن ناحیه جدا کنید. زمین را خیس کنید تا زمانی که درخت انجیر را در خاک قرار می‌دهید. درخت با زمین خشک مواجه نشود خاک آن منطقه را با مواد آلی غنی کنید.
با بیل اطراف درخت و حفاری کنید. باید بدانید که ریشه ها باید برش داده شوند نه اینکه کُنده شوند. حفاری خود را به سمت درخت ادامه دهیم همه خاکهای اطراف را از دور محلی که خاک و ریشه های درخت وجود دارد خارج کنید تا درخت انجیر بتواند به راحتی به صورت گلدان از زمین بیرون کشیده شود.

مراحل کاشت درخت انجیر در هنگام جابجایی

درخت انجیر را در یک ظرف بزرگ مانند وان فلزی قرار دهید برای این که انتقال آن راحت باشد و به راحتی روی ماشین های سنگین قرار گیرد.
زمانی که درخت را به محل جدید منتقل می کنید باید مراقب باشید که درخت شکسته نشود یا شاخه های آن آسیب نبیند.
درخت انجیر را در حفره ای که حفر کرده ایم قرار دهید. خاکی که قبلاً با مواد آلی و کمپوست غنی کرده‌اید را روی ریشه ها بریزید و آن را به پوشانید. مطمئن شوید که درخت حالت عمودی دارد و کج داخل خاک قرار نگیرد.
درخت را با فشار به سمت پایین فشار دهید.
درخت انجیر را دوباره پس از کاشت آبیاری کنید تا ریشه ها به مکان جدید عادت کند اما برای جلوگیری از آسیب رسیدن به درخت زیاد به آن کود ندهید.