جابجایی درخت انگور

جابجایی درخت انگور جوان

اگر یک درخت انگور هنوز جوان است می توان آن را به شیوه «جابجایی ریشه توپی» جابجا کرد. ولی با این حال بهترین کار به جای جابجایی درخت انگور، قلمه زدن آن است اگر درخت شما بیش از ۵ سال است بهتر از آن را قلمه بزنید.
بهتر است قلمه درخت انگور و از یک چوب سخت بگیرید و مقدمات کاشت یک درخت جدید در محل جدید را فراهم کنید.
 

جابجایی درخت انگور کهنسال

جابجایی یک درخت انگور قدیمی و پیر کار آسانی نیست. زیرا ریشه های انگور بسیار عمیق هستند و به راحتیِ دیگر درختان می توان آنها را جابجا کرد. درختان انگور زیاد ریشه تولید نمی‌کنند اما ریشه‌ هایی که دارند تا عمق زمین گسترش پیدا می‌کنند. این گسترش ریشه ها می‌تواند جابجایی درخت انگور را بسیار دشوار کند. زیرا باید به اندازه کافی حفاری کنید تا کل سیستم ریشه درخت انگور را بتوانیم از زمین جدا کنیم این کار تنها با حفاری و خاکبرداری و زحمت بسیار زیاد انجام می شود. جابجایی انگورهای جوان معمولاً بسیار راحت‌تر از جابجایی درخت انگور مسن است. اگر درخت انگور شما گزینه های لازم برای جابجایی را دارد و در جابجایی آن مطمئن هستید، اولین قدم برای جابجایی درخت انگور هرس کردن آن است. درختان انگور بلند دارای شاخه های بسیار زیادی هستند. دو یا سه شاخه از تنه ی درخت انگور بیشتری احتیاج نیست به همین دلیل آن را هرس کنید تا برای جابجایی درخت سبک تری داشته باشیم.
 

 در آوردن توپ ریشه

سر بیل را در فاصله ۸ و ۱۰ اینچ از درخت انگور فاصله دهید و دور تا دور تنه درخت را به فاصله و شعاع همان بیل دایره بکشید. حفره‌ای دور تا دور ریشه ایجاد کنید. مراقب باشید که در طول مراحل جابجایی درخت انگور ریشه ها خشک نشود.
محل جدیدی که می‌خواهید درخت انگور را به آن منتقل کنید، در آن مکان حفره ایجاد کنید که دو برابر عرض ریش عمق داشته باشد. اگر مکانی که میخواهید درخت انگور را به آن منتقل کنید دارای خاک رس و فشرده است خاک را عوض کنید، مواد مغذی به آن اضافه کنید و pH آن را اندازه گیری کنید و دقت کنید که خاک باید به خوبی زهکشی شود.

انتقال درخت انگور

درخت انگور را درون سوراخ قرار دهید و خاک غنی شده با کود را به آن اضافه کنید. طوری این کار را که توده های هوایی از خاک خارج شود و هوا در خاک نماند.
بهترین روش برای آب دادن به انگور، چاه آب است. کاشتن درخت انگور نزدیک چاه آب باعث می شود که کمبود بارندگی برای درخت انگور جبران شود و خاک همیشه مرطوب باشد. از آنجایی که ریشه درخت انگور تا عمق زیادی گسترش پیدا می کند و به راحتی می تواند از چاه های آب سیراب شود، به همین دلیل تاکید می شود که محلی برای جابجایی درخت انگور در نظر بگیرید که خاک رس و سفت نداشته باشد تا گیاه به راحتی بتواند ریشه بزند.
برای کمک به استقرار ریشه انگور دو سال اول به میزان زیاد به آنها آب بدهید. مراقب باشید که شاخه‌های درخت انگور فضای رشد و گسترش داشته باشد. درخت‌های انگور برای گسترش به سمت آسمان و رسیدن به نور خورشید مبارزه می کند.