نهال آلو شابلون

آلو شابلون

 آلو شابلون بومی اروپا و آسیا محسوب می‌شود و اولین بار در قرن ۱۹ گونه های مختلف آن توسط افراد مهاجرت از آسیا به آمریکای شمالی برده شد.
مردم آسیای میانه آلو شابلون را خشک کرده و مصرف می کردند

انواع آلو شابلون

 آلو شابلون انواع مختلفی دارد:
  •  آلو شابلون آمریکایی
  •  شابلون کالیفرنیا
  •  شابلون دیررس
 آلو شابلون بيشتر به صورت تازه مصرف می شود، اما می توان آن را به صورت خشک، مربا، کمپوت و در سایر کیک ها و سالاد ها و غذا ها استفاده نمود.
 در چین از آب آلو شابلون خشک به عنوان اکسیر صبحانه برای رفع سم و شادابی بدن بعد از خواب استفاده مي کنند. آلو شابلون به صورت خشک فواید بیشتری برای بدن دارد .
یکی از منابع مهم و خوب آنتی اکسیدان ها است اثر آنتی اکسیدانی که دارد رادیکال های آزاد اکسیژن را خنثي می کند رادیکال های آزاد اکسیژن اثر بدی روی بدن دارند.
رادیکال ها با اکسیداسیون چربی ها در بدن موجب این می شود که چربی همواره در رگها رسوب کرده و گرفتگی عروق را به همراه می آورند.
 یکی دیگر مضررات  رادیکال های آزاد تخریب dna است اگر dna آسیب ببیند احتمال تولید سلولهای سرطانی در بدن شدت می یابد.
از دیگر مضرات رادیکال های آزاد احتمال بروز آرتریت می باشد که منشا پیدایش بیماری هایی نظیر آرتریت روماتوئید سالانه هزاران نفر به خاطر بیماری های قلبی عروقی و سرطان در جهان می میرند.
و درصد زیادی از هزینه‌های بخش بهداشت و درمان صرف این گونه بیماری ها می شود با توجه به خواص آلو شابلون خشک می توان با استفاده کردن از این میوه،
از به وجود آمدن این گونه بیماری ها پیشگیری به عمل آورد.
 همچنین آلو شابلون خوش که به دلیل داشتن فیبر غذایی برای کنترل قند خون و جلوگیری از یبوست و دستگاه گوارش توصیه شده است.
اسن ميوه خوشمزه یکی از از منابع مهم پتاسیم است. تاثیر پتاسیم در کاهش فشارخون ثابت شده است.
 شابلون خود حاوی سدیم کمی می باشد و مصرف متعادل آن در کنترل فشار خون موثر است. 
یکی دیگر از ترکیبات مهم در این میوه فیبر است که باعث کاهش سرعت جذب مواد مغذی به ویژه قندها می شود و میزان حساسیت به انسولین را نیز افزایش می یابد؛
بنابراین آلو شابلون خشک در کنترل قند خون نیز موثر است. در درمان یبوست نیز کاربرد دارد. این نیز به دلیل همان فیبر است اول سیب غذای باکتری های روده بزرگ توسط آلو شابلون خشک فراهم بشود
با تخمير فيبر توسط باکتریها حجم مدفوع زیاد مي شود. بنابراین دیواره عضلانی روده حاوی مواد بیشتر است که روی آن کار کند بدنه سرعت و قدرت انقباضات ها بیشتر می شود این کار باعث خروج سریعتر مواد زايد می شود
انشا برای خود و آب  آلو و آلو.خشک مشتقات ماده ای به نام هیدروکسی فنیل سیاتین که از عضلات صاف دیواره روده بزرگ و تحریک می کند.
این تحریک با عکس شروع افزایش فعالیت در روده بزرگ می شود که این امر نیز به افزایش سرعت حرکت مدفوع کمک می کند.
 در هر ۱۰۰ گرم آلو خشک حدود ۱۰ گرم قند سور بیتول موجود می باشد فیبر موجود در در آلو شابلون خشک باعث تکثیر باکتری های مفید روده می شود این امر مانع از رشد باکتری های مضر در داخل روده است.
 آلو شابلون خود حاوی مقادیر زیادی از آهن است، برای همین افرادی که از گوشت قرمز کمتر استفاده می کنند و خود را در معرض کم خونی قرار می دهند می توانند از آلو شابلون خشک به عنوان یک منبع آهن استفاده کنند.
قیمت آلو شابلون
قیمت آلو شابلون خشک کيلويي ۶۰ هزار تومان  
هر کیلوگرم آلوی تازه شابلون کیلویی ۲۰۰۰ تومان