نهال گردو

 نهال گردو چیست ؟
درخت گردو از درختان بسیار با ارزش و از پهن برگان و همچینین درختان بلند قد است که رشد آن به 10 الی 40 متر میرسد که
چوب آن نیز از بهترین نوع چوب ها می باشد ودر محدوده آب و هوایی ومناطقی از کشور ایران در انواع مختلف قابل کشت می باشد این درخت در برار سرما و گرما مقاوم است اما قابل ذکر است
 گرمای شدید باعث از بین رفتن مغز گردو می شود و فصل رشد این درخت در فصل سرما می باشد و بیشتر با روش پیوند این نهال
تکثیر پیدا می کند مغز گردو دارای چربی، کلسیم، املاح معدنی و ویتامین های متفاوت می باشد که برای بدن انسان بسیار مفید و
مقوی است علاوه بر آن از برگ دخت گردو نیز استفاده های بخصوصی می شود عصاره برگ درخت گردو خاصیت میکروب کشی
وباکتری کشی دارد.
 
 
معرفی انواع نهال گردو ؟
مهم ترین نوع گردواز جمله گردوی سوزنی،گردوی سنگی،گردوی کاغذی، گردوی ماکویی، گردوی نوک کلاغی، گردوی خوشه ای ، گردوی بافت کرمان، گردوی طالقان، گردوی همدان،گردوی مازندران، گردوی خوانسار و... است علاوه بر مغز گردو که دارای ویتامین ها و خواص مختلف می باشد
 
 
نهال گردو اسرائیلی
گردوی اسرائیلی در بیشتر مناطق ایران قابل کشت می باشد و با مناطق مختلف آب و هوایی سازگاری دارد. محصول این نوع گردو خوشه ای بوده و هر خوشه 5 الی 25 گردو دارد و خصوصیت مهم آن چربی بیش از حد نصب به گردو های دیگر می باشد.
 
نهال گردو ضیاء آباد قزوین
نهال گردو ضیا آباد قودآقوز پایه کوتاه بوده و گسترش تاج آن کوچک و اصولا کم رشد ولی پر بار است. ارتفاع آن به بیش از ۳۰ متر میرسد و بعد از سال پنجم به بار مینشیند و از مرغوب ترین گردوهای ایرانی است.شکل میوه های نهال گردو ضیاء آباد قودآقوز بیضی با پوششی به ضخامت متوسط و مغزی با جسم متوسط با طعم نسبتا خوب می باشد
 
 
·نهال گردو خوشه ای
 شکل درخت گردو خوشه بزرگ با جثه درشت است. دیگر ویژگی های این رقم قدرت رشد بالا، تقریبا دیررس بودن، تیپ تشکیل جوانه های بارده ۱۰۰ درصد جانبی و عدم دچار شدن به سرمازدگی است و میزان محصول برداشتی و باردهی آن در واحد هکتار بالاست. متوسط وزن یک میوه درخت گردو خوشه ای همراه با پوست چوبی به ۱۰ گرم می رسد.
نهال گردو فرانکوت (فرانسوی)
گردوی رقم فرانکت از فرانسه وارد شده و همانند روند بسیار دیر برگده می باشد  اندازه محصول نسبتا ریز، زود به بار می نشیند و محصول زیادی می دهد و مغز آن بازارپسند است. کیفیت میوه و عملکرد فرانکت نسبتاً خوب بوده ولی به دلیل اینکه رقم گرده زایی برای خود این رقم وجود ندارد تمامی گل های آن بارور نمی گردد. نسبت به گونه های دیگر یکهفته دیرتر به بار مینشیند، به خاطر دیرگلی اغلب از خطر سرمای بهاره در امان است.
نهال گردو لارا ( امریکایی)
گردو لارا حدود ده روز پس از گردوهای غیرپیوندی شروع به رشد میکند. قدرت رشد درخت خیلی زیاد و مقاومت مطلوبی نسبت به گرمای هوا در تابستان دارد این رقم باید در مناطق عاری از یخبندان کاشته شوند.
 
نهال گردو پدرو
گردو پدرو ز ارقام   آمریکایی است نسبت به سایر ارقام کم رشد تر بوده و به صورت پاکوتاه هستند   به گرمای تابستان حساس ترند و مناسب برای مناطقی با تابستان های خنک هستند ، میوه آن درشت و پوست سنگینی بوده  و به بیماری باکتریوز حساس است.
 
 
 گردو پاریزین
این رقم بیضی متمایل به مستطیل شکل با پوششی کاغذی و درخت رشد کندی دارد و باردهی با تاخیر است باردهی گردو پاریزین از سال سوم شروع می شود و مقاومت زیادی به بیماری باکتریاتوز دارد.

 
 
 
 
نهال گردو هاروارد
گردو هاروارد
 این رقم پرمحصولی بوده و بصورت پرچین کاشته می شود،برگهایش دیر ظاهر می شوند،میوه ی درشت گردوصاف دارد. برگهایش دیر ظاهر می شوند، میوه ی درشت گردو صاف دارد. از تجاری ترین ارقام نهال گردو هاروارد زودبازده محسوب می شود و مغز آن اغلب رگه دار است و رطوبت نسبی کم و دمای بالاتر از ۴۵ درجه سانتی گراد به این نوع گردو خسارت وارد می کند.
 
هال گردو سانلند
سانلند یک نوع گردوی با برگ های زود رشد و با ریزش دیر می باشد میوه های درشت، طویل و بیضی دارد همچنین پرمحصول و به سرمای دیررس بهاره حساسیت نشان می دهد این درخت بشدت به میزان رطوبت یا نواحی بارانی حساس می باشد
درختی با رشد متوسط گردو سجنو میوه ای بیضی شکل و پوستی نسبتا صاف و تیره دارد.درخت گردو سجنو پایه کوتاه بوده و مناسب مناطقی است که یخبندان های طولانی دارند.
 نهال گردو کانادایی
این نوع گردو زود به بار می نشیند و در مناطقی بعمل می آید که یخبندان های بهاره است در هر منطقه ای جوابگو می باشد،  و بیشتر مناسب منطق سرد سیر و مناطق کوهستانی می باشد. میوه اش کیفیت عالی دارد و پوست آن کاغذی می باشد.
 نهال گردو شیلی
گردو شیلی یکی از ارقام درختان گردو میباشد همانند گردو کاغذی پوست نازکی دارد و به راحتی جدا می گردد از ویژگی های این درخت مقاوم بودن در برابر سرمای فصل بهار است و تقریبا در هر منطقه ای جوابگو می باشد. میوه آن از کیفیتی عالی نیز برخودار است
نهال گردو پیوندی (زودبازده)
گردو پیوندی محصول آن نسبتا ریز است و از کاشت هسته بذری با تلقیح آزاد از یک رقم گردودیگر به دست آمده است. گردو زودبازده نیمه قوی است و به پایه های قوی نیاز داردو میوه آن گرد می باشد
 
 
بهترین نهال گردو پیوندی ...
 بهترین گردو پیوندی چندلر می باشد که نژاداین نهال آمریکایی است وبه دلیل داشتن مغز گردو مرغوب و شفاف  و روشن همچنین مطبوع بودن گردوی چندلر یکی از معروف ترین ارقام گردو در جهان می باشد و از ارزش بالایی برخوردار است این نوع گردو در برابر آفات و بیماری و سرمای شدید از استقامت بسیار بالایی برخوردار است و برای مناطق سردسیر بسیارمناسب می باشد و همچنین برای مناطقی که فصل رشد محصول در آنجا کوتاه می باشد پیشنهاد نمی شود در فصل بهار حدود  15 الی 25  روز دیر تر از دیر از درختان دیگر رشد خود را شروع می کند ولی باردهی بسیار زیاد این درخت از همان سال اول پس ازکاشت آغاز می شود و محصولی یک دست و با کیفیتی عالی را به کشاورز می دهد.  گردوی چندلر از ارقام گردو پیوندی هست که  برای باروری قطعی نیاز به گرده زاده دارد یعنی شما باید برای هر 10 الی 20 اصله نهالی که می کارین باید یک درخت برای گرده افشانی داشته باشین که کیفیت و باروری باغ شما تضمین کند که منظور از کیفیت درشتی و پوست کاغذی بودن این محصول می باشد جهت گرده افشانی باغات گردو چندلر از رقم فرانکوت و یا فرانکت و همچنین گردوی RDM  استفاد می شود .